We are a leading Manufacturer of stadium high mast pole, led street light, high mast pole for national flags, 16 meter high mast flag pole, syska led lights and led focus light from Ghaziabad, India.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 40 meters |
| Pole Type | Multi arm |
| Light Block Color | Cool White |
| Usage/Application | Road Side |
| Lighting Type | Incandascent |
| Number Of Lights | 8.0 |
| Beam Angle | Narrow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Aarvi |
| Shape | Round |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Type of Light | LED Panel Light |
| Usage/Application | out door |
| Base Type | E40 |
| Color | Natural White |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Body Material | Aluminium |
| Energy Efficient | Uses significantly less power compared to halogen or incandescent focus lights. |
| Cool Operation | Produces less heat than traditional bulbs. |
| Voltage | 240 V |
| IP Rating | IP65 |
| Pacakgning Type | Box |
| Brand | Aarvi |
Vivek Tyagi (Owner)
Aarvi Enterprises
Khasra No. 98/99, Meerut Road, Guldhar, HP Petrol Pump
Ghaziabad - 201002, Uttar Pradesh, India