Leading Manufacturer of steel tubular street light pole, 14 meter ms steel tubular poles, dual arm gi lighting pole, decorative designer pole, 30 meter high mast lighting poles and steel solar street light pole from Ghaziabad.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Height | 10 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Length | 14mm |
| Usage/Application | Construction |
| Pole Type | Tubular Poles |
| Shape | Round |
| Color | Black |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Height | 9m |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Octagonal |
| Brand | rv. |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street Light |
| Color | white |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Height | 3 M |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Decorative |
| Pole Type | All |
| Usage/Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 25 Piece
Established in the Year in 2018 Ghaziabad, (Uttar Pradesh,India). ."Aarvi Enterprises" Engaged as the foremost ,Manufacturer, Wholesaler , Supplier and Trader of Mild Steel Light Pole, Lamp Post
₹ 295000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 30 meters |
| Pole Type | Dual arm |
| Usage/Application | Highways |
| Lighting Type | Incandascent |
| Number Of Lights | 6.0 |
| Beam Angle | Narrow |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Modular |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Height | 3M |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Aarvi |
| Color | Silver |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Length | 16 m |
| Usage/Application | Construction |
| Pole Type | Tubular Swaged Poles |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Brand | Aarvi |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Height | 10 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Garden |
| Product Type | Decorative Poles |
| Color | Brown |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Height | 15mm |
| Shape | Tubular |
| Brand | Aarvi |
| Diameter | 6 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Street Light |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Height | 12 M |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | MS |
| Product Type | Light Pole |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Height | 12 Meter |
| Material | Stainless Steel |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel (MS) |
| Surface Finish | Polished |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Height | 7 Meter |
| Color | Silver |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Design Type | Modular |
| Length | 6mm |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Height | 30 M |
| Pole Shape | Polygonal |
| Base Diameter | 600mm |
| Wall Thickness | 4mm |
| Brand | Aarvi |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Design Type | Modular |
| Pole Type | Solar Street Light Poles |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Height | 12 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Color | Black |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Height | 10 Meter |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Material | Galvanized Iron |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Height | 5 Feet |
| Shape | Tubular |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Height | 12 Feet |
| Shape | Decorative |
| Material | Mild Steel |
| Pole Type | Round |
| Thickness | 3mm |
| Length | 6 metre |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Aarvi |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Height | 8 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Grey |
| Brand | Aarvi |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 m |
| Material | Aluminium |
| Pole Type | Single-Arm |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
6 metre gi octagonal pole
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Shape Round |
| Height | 3600 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP33 |
Vivek Tyagi (Owner)
Aarvi Enterprises
Khasra No. 98/99, Meerut Road, Guldhar, HP Petrol Pump
Ghaziabad - 201002, Uttar Pradesh, India